Balıkesir'e 543 Milyon TL'lik 19 tesis

 Bakan Eroğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri olan Çay Deresi Rekreasyon Alanı ile Balıkesir Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezinde incelemelerde bulunarak Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’dan bilgiler aldı. Bakan Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından son 4 yılda Balıkesir’e yapılan ve yapılacak olan 106 projenin toplam değeri ise 1.21 Milyar TL olduğunu bildirerek, 383 milyon lira tutarındaki 43 adet yatırım müjdesi de verdi.

 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Balıkesir'de bir dizi temel atma ve açılış programına katıldı. Çay Deresi Rekreasyon Alanı’nda düzenlenen ve 543 milyon TL değerinde 19 tesisin temelini atma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Balıkesir’e yapılan yatırımların tanıtıldığı sinevizyon gösteri ardından Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez ve DSİ Genel Müdürü Murat Acu, yatırımlar hakkında bilgiler verdi. AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ve Vali Ersin Yazıcı, yaptığı konuşmada Bakan Eroğlu'na Balıkesir'e yapılan yatırımlar nedeniyle teşekkür etti.

 BAŞKAN UĞUR: “FETÖ’NÜN ARKASINDA BATI ALEMİ VAR”

 Konuşmasına 15 Temmuz günü yaşanan darbe girişiminde şehit olan asker, polis ve vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “15 Temmuz kalkışması ve milletin feraseti ile önlenen bir darbe girişimi var. Bu darbe Fetö terör örgütü tarafından düzenlenen girişim ve kalkışma hareketidir. Ancak bu Fetö terör örgütünü arkasında ‘Türkiye Türklere bırakılmayacak kadar önemli bir ülkedir’ diyen Batı alemi var. Sömürgeci Batı alemi. Yüzyıllardır, Ortasya’daki, Ortadoğu’daki İslam ülkelerinin zenginliklerini sömüren ve tabiî ki İslam ülkelerini ve Türkiye’yi istediği gibi yönetmek isteyen sömürgeci Batı alemi ve o alemin maşası, oyuncağı Fetö terör örgütü. Bunların karşı olduğu Türk milleti tarafından darbe teşebbüsü püskürtülürken, Türkiye’deki yerli ve milli düşünce iradeye hakim olmuştur. Bu darbe teşebbüsünde şehit düşen bütün askerlerimize, polislerimize ve halkımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarının başları sağolsun” diye konuştu.

 UĞUR: “HAYALLER GERÇEK OLUYOR”

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Balıkesir’e yaptığı yatırımlar nedeniyle Bakan Eroğlu’na teşekkür eden Başkan Uğur sözlerini şöyle sürdürdü:

Sayın Bakanımız Balıkesir’e karşı olan muhabbeti ve yaptığı yatırımlar dolayı ile kendisine müteşekkiriz. Balıkesir AK parti iktidarı döneminde 15 katrilyon yatırım almış, bu yatırımların 2.8 katrilyonu Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından yapılmış. Balıkesirlilerin bir rüyası Sayın bakanımız Veysel Eroğlu tarafından gerçeğe dönüştü. Havran barajı izbedel ile devam ediyordu, Havran baraja kavuştu, körfezimiz suya kavuştu. Aynı şekilde Manyas Barajı’da izbedelle gidiyordu. İlk Manyas’ta 2003-2004 yıllarında gezdiğimizde o tünellerin içerisinde raba ile dolaşıyorduk. Tabi Manyas’ın hayali olan baraj ve Sağ Sahil Sulaması bitti, şimdi de Sol Sahil Sulması temellerini atacağız. İvrindilerin 50 yıllık rüyası Ardıçtepe Barajı’da şimdi tamamlandı. Hayaldi rüyayadı şimdi hepsi gerçek oluyor. Adalı Barajı Bigaiç’in 50 yıllık rüyası. 50 yıllık rüya gerçek oluyor. Bugün temellerini atacağız. Tabi bizim Burhaniyeli kardeşlerimizin rüyası da Reşitköy Barajı,  inşallah onunda en kısa zamanda temellerini atacağız. Hayaller gerçek oluyor”.

 “ÇAY DERESİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR PROJE”

 Konuşmasında Çay Deresi Rekreasyon Alanı hakkında bilgiler veren Başkan Uğur, seçim çalışmaları döneminde bakan Eroğlu’nun bu konuda kendisine verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Seçim döneminde verilen sözün yerine getirildiğini ifade eden Uğur, “Şimdi içinde bulunduğumuz Çay deresi Rekreasyon Alanı’nda dere ıslahı yapıldı. Bu dere ıslahı Afyon’daki dere ıslahı ile mukayese edilmeyecek kadar güzel. Hele Eskişehir’den de daha mükemmel. sağ olsun Sayın Veysel Eroğlu öyle bir Çay deresi ıslahı yaptı ki hakikaten Türkiye’ye örnek olacak bir Çay deresi ıslahı. Tabi bu Çay Deresi alanı 250 dönümlük bir alan. İnşaatlar hızla devam ediyor. Bu rekreasyon alanının ilk etabını bu yıl içinde Ekim ayı sonunda tamamlamış olacağız. Çocuk Köyü ile başlıyor. Bu alanda 20 bin metrekare ticari alan, idari alanlar, showroom binası, otoparklar, koşu alanı, çocuk oyun alanları, açık alan, spor aletleri. Gölet, süs havuzları, 5 bin kişilik anfi, golf sahası, tırmanma alanı, ekstrem spor alanları, sinema salonları, 19 futbol sahası büyüklüğünde, 134 bin 900 metrekare yeşil alan. Çay deresi rekreasyon Alanı’nı biz Çamlık tepemiz ile teleferik ile bağlayacağız. Çamlık’taki rekreasyon projemizde 5 Ağustosta ihale edilecek. Orada da TÜBİTAK ile beraber bir bilim merkezi yapıyoruz. Hilal Minareli Camimiz ve kütüphanemiz ile Minia Balıkesir var. Kütüphaneler, Kafeler vs. bunların hepsini de inşallah en kısa zamanda gerçekleştireceğiz” dedi.

 HAYVAN BARINAĞI YAKINDA HİZMETE GİRECEK

 Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından İvrindi’de yapımı süren Hayvan Barınağı hakkında da bilgiler veren Başkan Uğur, “Hayvan barınağı da Balıkesir’e 35 kilometre mesafede İvrindi ilçemiz sınırları içerisinde. Buraya da Bakanımız 2 milyon lira üzerinde bir destek verdi. 6 milyon liraya ihale etmiştik. Görmüş olduğunuz gibi bu barınakta yüzde 95 bitti. 5 bin sokak hayvanının rehabilite edilebileceği, 460 dönüm orman alanında bir hayvan barınağı. Tesiste 6 adet postoperatif ünitesi, işçi binası, sosyal tesis binası, oyun grubu, otopark, ameliyathane, uyuz bakım alanı, karantina birimi, açık bakım alanları, hasta ve yavrulu anne bakım üniteleri bulunacak olup, İlçe Belediye Başkanlıklarınca rehabilitasyon amaçlı toplanarak tesise getirilecek olan sokak hayvanlarının, kısırlaştırma, tedavi ve bakım işlemleri gerçekleştirilecek ve yeniden İlçe Belediye Başkanlıklarınca doğal ortamına bırakılması sağlanacaktır. İlerleyen dönemde kapasitenin artırılmasının yanında, vatandaşların tatil bölgesine geçişlerde hayvanları geçici olarak bakıma bırakabilecekleri hayvan oteli gibi modern bir tesisin sahip olması gereken tüm birimlerin oluşturulması planlanmaktadır” şeklinde konuştu.

 Balıkesir’e yapılan yatırımlardan dolayı teşekkür eden Başkan Uğur, “Ülkemizdeki istikrar, hükümetimizin çalışmaları, Reis-i Cumhurumuz, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, Sayın Binali Yıldırım’ın Başbakanlığında ve yine Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu Bakanımızın projeleri ve destekleri ile Balıkesir’imizde güzel şeyler oluyor. Ben hepsine çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Balıkesir’in önü açık, Balıkesir’i daha güzel günler bekliyor. Sayın bakanımız da gelirken müjdeler ile geldi. Bugünkü müjdeleri 500 trilyon. Allah razı olsun diliyorum” dedi.

 BAKAN EROĞLU: “BUNDAN SONRA ÜÇ VARDİYE ÇALIŞACAĞIZ”

 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Balıkesir'de yaptığı konuşmaya 15 Temmuz darbe teşebbüsü ile başladı. Bakan Eroğlu, "Bu hain FETÖ, aklını okyanus ötesine bağlamış bazı asker elbiseli teröristler, Türkiye'yi Suriye'ye dönüştürmek için böyle bir hareket yaptı ama hesapları tutmadı. Çünkü şeytanların bir hesabı varsa Allah'ın da hesabı var. Bu milletin bahtı açık, bu bayrak hiçbir zaman düşmeyecek. Türkiye'yi daha çok büyüteceğiz. Alçak FETÖ'nün darbe girişiminden sonra bütün bakanlık çalışanlarını topladım ve 'İki vardiya çalışıyorduk. Bundan sonra 3 vardiya çalışacağız. İnşallah destanlar yazmaya devam edeceğiz. Bu asil, kahraman millete layık olacağız' dedim. Arkadaşlar da söz verdi. Darbe girişiminden sonra ilk ve en büyük temel atma ve açılış törenini burada yapıyoruz" ifadesini kullandı.

 EROĞLU: “BALIKESİR AK PARTİ’DEN ÖNCE UNUTULMUŞ BİR İLDİ”

 Eroğlu, Balıkesir'in AK Parti hükümetinden önce unutulmuş bir il olduğunu, şimdi ise yatırımların peş peşe geldiğini söyledi. Bakan Eroğlu, "Gelirken heybemiz dolu geliyoruz. Bu sefer heybe yetmedi, tırla geldik. Sizlerin 30-40 yıldır beklediği bütün barajlar, modern basınçlı sulamalar yapılacak. Bugün de temel atacağız, açılış yapacağız. Eskisi gibi 'aman ormancı, canım ormancı' türküsünü kimse söylemeyecek. Bundan sonra artık her şey millet için. Dolayısıyla 'Biz, orman mahallerine hasım değil, hısımız' denilecek. Şu anda 5 büyük köye, 5 büyük gelir getirici orman kurulacak. Orman yakınındaki mahalleler, ne isterse ceviz, badem, fıstık çamı, kestane dikeceğiz" şeklinde konuştu.

 543 MİLYON LİRALIK YATIRIMLAR

 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, temelini attıkları 13 tesisin ve açılışını gerçekleştirdikleri 6 tesisin 543 milyon liraya mal olduğunu, tesislerin Balıkesirlilere ve ülkeye hayırlı uğurlu olmasını diledi. Eroğlu, “Balıkesir'e çok büyük yatırımlarla geldik. Bugün 19 tane tesisin temelini atıyoruz, açılışını yapıyoruz. Kuvayı Milliye şehrine, İstiklal ateşinin yakıldığı bu kahraman şehre büyük yatırımlar gerekir. Biz de 543 milyon TL'lik bir temel atma, açılış merasimiyle geldik. Burada sulamalar var, Adalı Barajı var, Balya Narlı Göleti sulaması, Altıeylül Küpeler Göleti sulaması, Dursunbey Ercek Göleti sulaması, Altıeylül Şehit Aydın Nazillioğlu Göleti, Sındırgı Çamalan Göleti, İvrindi Çukurlar Göleti, Balya Dörtyol Göleti, Savaştepe Tütünlük Göleti, Dursunbey Odaköy Göleti, Altıeylül Bahçedere Göleti gibi 13 tane sulama ve gölet var. Ayrıca 4 tane dere ıslahları var. Bunların temelini atacağız. Bu arada açılışını yapacağımız; Edremit ilçe merkezi ile alakalı Kanlıdere ve Ağılıdere'nin ıslahları yapılacak. Ağaçlandırma ile ilgili iki tane açılışımız var. Bunların arasında 1 tane büyük baraj, 7 tane gölet, 3 tane gölet ve sulaması, 2 tane sulama, 5 tane dere ıslahı, 1 adet ağaçlandırma ve ormancılık projesi olmak üzere 543 milyon TL'lik yatırım yapılacak. 199 bin 240 dekar mümbit topraklar tamamen modern sulama tesisleriyle sulanacak. Ayrıca dört ilçe ve bir jet üssü de taşkınlardan korunacak. Hayırlı olsun” dedi.

 “EN ÇOK BARAJ VE GÖLET BALIKESİR’E”

 Eroğlu, Balıkesir'in AK Parti hükümetinden önce unutulmuş bir il olduğunu, şimdi ise yatırımların yağdığını anlattı."Türkiye'de en çok baraj ve gölet, Balıkesir'e yapılacak" diyen Eroğlu, geçmişteki eksikleri ve unutulmuşluğu her zamanki hizmet aşkıyla telafi edeceklerini bildirdi. Balıkesir'e 43 müjdeyle geldiklerine dikkati çeken Eroğlu, şunları kaydetti:

"Gelirken heybemiz dolu geliyoruz. Bu sefer heybe yetmedi, tırla geldik. Sizlerin 30-40 yıldır beklediği bütün barajlar, modern basınçlı sulamalar yapılacak. Bugün de temel atacağız, açılış yapacağız. Eskisi gibi 'aman ormancı, canım ormancı' türküsünü kimse söylemeyecek. Bundan sonra artık her şey millet için. Dolayısıyla 'Biz, orman mahallerine hasım değil, hısımız' denilecek. Şu anda 5 büyük köye, 5 büyük gelir getirici orman kurulacak. Orman yakınındaki mahalleler, ne isterse ceviz, badem, fıstık çamı, kestane dikeceğiz. Burada bir alanı parselledik, kura çekip vatandaşa dağıtacağız, 49 yıllığına."

 Bakan Eroğlu, temelini attığı tesislerin bir an önce bitirilmesi ve hizmete girmesi için müteahhitlerden söz aldı, protokol imzaladı. Orman köylülerine kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) kredi sertifikalarının dağıtım merasimi yapıldı. Bakan Eroğlu; törene katılan, milletvekilleri, belediye başkanları, kaymakamlarla birlikte, düğmeye basarak toplu temel atma ve açılışı gerçekleştirdi. Bakan Eroğlu, Törenin ardından Çay Deresi Rekreasyon Alanı’nda incelemelerde bulundu. Çocuk Köyü ile yapımı devam eden çalışmaları inceleyen Bakan Eroğlu, Başkan Uğur’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 Temel atma ve açılış törenlerine Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, AK Parti Milletvekilleri Ali Aydınlıoğlu, Sema Kırcı, Mahmut Poyrazlı, Kasım Bostan, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, ilçe belediye başkanları, kurum ve kuruluş yöneticileri, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Balıkesir Gazeteler Balıkesir Haberler Balıkesir Gazeteleri Balıkesir'den haberler  balıkesirim balıkesir son dakika

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.