İşadamı Türkbeyi, "Mezarlık üzerinden pazarlık yapılmasına müsaade etmeyeceğim"


Açıklaması sırasında ihalelerin hata, eksik ve yanlışlarını dile getiren Türkbeyi, Milli Eğitim ihale komisyonundaki usulsüzlükleri çeteleşme benzetmesiyle tanımladı. 
Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’ın konuyla yakından ilgilenmesini yatırım izlemedeki ihale yapan birim ve Milli Eğitimdeki ihale birimde çalışanlarının mal varlıklarının dahi soruşturulmasını isteyen Türkbeyi, açıklamasında özetle şunları dile getirdi: “Kamudaki bir sistemin bir iki kişinin eline geçmesi bizi rahatsız ediyor. Açıkladığım konu beden ziyade bütün kamuoyunu ilgilendiriyor. Haklıyken haksız duruma düşmemek için bu toplantıyı düzenledim. Bu sistem devam ederse ileri nesiller sorun yaşar. 
Ben kendi işimi ortaya koyarak, kendimi de ortaya koyarak bu işin soruşturulup araştırılmasını istiyorum. Malumunuz deprem bölgesindeyiz. O yüzden nitelikli binalar yapmak zorundayız. Gerek mühendisler odası gerek bizler çaba göstermeye gayret ediyoruz. 
Milli Eğitim Bakanlığı illerde güçlendirilmesi gereken yıkılması gereken binalar için ödenek ayırdı. Kendi performans testleri sonrası bu binaların yıkımı veya güçlendirilmesine karar veriliyor. İşte kriminal olaylar burada başlıyor.
Temmuz ayının 6’sında yapılan Burhaniye Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi güçlendirme ihalesi bizde kaldı. Biz bu onaysız projeyi ihale sözleşmesi yapmadan izlediğimizde projede deprem perdelerinin çok olduğunu, donatıların ağır olduğunu gördük. Biz bunu birebir görüşerek çözelim istedik gereksiz bir dirençle karşılaştık. Bu projenin aracı danışmanlık firmasını arayarak güçlendirme perdelerinin sıklığını sorduk. 
Beton değerlerinin C8, zemin direncinin 0,10 olduğunu söyledik. Bu değerlerin düşük olduğunu söyledik. Bunun temelinde de iyileştirme olmadığını söyledik. 
Bu konunun şifayen çözülmeyeceğini düşünerek dilekçe verdik. İhalenin projesinin bakanlıkça çıkan teknik verilerini, karot raporları, performans değerlerinin tarafımıza verilmesini istedik. Bize gelen bu ihalelerin bakanlık tarafından çıktığı valilik oluruyla yapıldığı ihalenin bizde kaldığı sözleşme yapılmazsa cezai müeyyide yapılacağı cevap verildi. Bizim istediğimiz soruların cevabı bumu? Teknik veri istiyoruz topu valilik ile bakanlığa atıyorlar. 
Konuyu niye valiliğe atıyorlar valiliği de uzun süredir kandırıyorlar. Daha önce iddia nitelince çıkan haberler sonrası Vali beyin yatırım izlemeden görevden aldığı vatandaş gidin Milli Eğitimden çıkmıyor. 
Biz işten kaçmıyoruz. Performans değerlerini istiyoruz. Yine de prosedüre uyalım diye Pazartesi sözleşmemizi yaptık. Ardından yeni bir dilekçe yazarak tekrar belgeleri istedik ve ruhsatlı projeyi talep ettik. 

ÇARPIK İLİŞKİLER YAKLAŞIK MALİYETLERDEN ORTAYA ÇIKIYOR
Ayrıca mühendislik firmalarıyla olan ilişki yaklaşık maliyetlerden ortaya çıkıyor. Bu ne demek? Yaklaşık maliyet yapılırken bir kural bir de kanun tarafı var. Kanun diyor ki bir binanın yaklaşık maliyetini hesaplarken binanın olması gerekenlerin metrajlarının çıkarılıp birim fiyatına aktarılması gerekiyor. Bu kanun ama burda görev su istimali başlıyor. İhale birimindeki 2-3 kişinin sözünü dinleyenler için yaklaşık maliyetler ayrı hesaplanıyor. Bunlarla ters düşenlere kötü projeleri veriliyor. Bunları istap edebilirim. Benim söylediklerim iddia değil ispat ederek söylüyorum. 

“MEZARLIK ÜZERİNDEN PAZARLIK YAPILMASINI MÜSAADE ETMEYECEĞİM”
Okul binaları üzerinden giden bu konuların hassas ve rahatsız edici olduğunu söyleyen Bülent Haluk Türkbeyi, geçen yıl Edremit’te niteliği eksik bir ilkokulu güçlendirmeyerek yıkımını sağladığını yine Kepsut’ta bir başka ilkokul için ise proje değişikliğine gidilmesi için çaba harcayarak okulun projesini değiştirdiklerini söyledi. Türkbeyi, “Geçen yıl Edremit Yılmaz Akpınar İlköğretim Okulunu güçlendirme projesinde iki küçük bina ikisine de güçlendirme vermişler kontrol arkadaşlarımızın duyarlılığı ve benimde itirazımla binanın bir tanesinin güçlendirmesi yapmam dedim. Aracı firması gidip binaya yerinde bakmamış bile. Kontrol arkadaşımızın baskısıyla o binanın yıkılması kararını aldık bahçe oldu. İkinci ispat projemiz Kepsut Mahmudiye İlkokulu projesi. Bu okulda kontrol arkadaşımız ve bizim baskımız ile proje revizyona girdi 45 günlük revizyon sonrası ancak başarabildiğimiz kadarını düzelterek işimizi yaptık ve oradan çıktık. Bizim kusurlarımız olmuştur. Telafi etmişizdir. Pencerede, boyadadır. Ama statik hatalarda elimizden geldiğince yapmamaya çalışıyoruz. Bunların sorumluluğu yok. Bunlar emekli olacak gidip keyiflerine bakacaklar, kim sorumlu müteahhit kim hırsız müteahhit her sıkıntı bize kalacak.  Ben buna müsaade etmem. Ben mesleğimi dürüstçe yaptığımı herkes bilir. Benim yaptıklarımda incelensin. Ben kendimden başlamaya hazırım. Diğer müteahhit arkadaşlar beni doğrulayacaktır. 
Biz devlete karşı gelmiyoruz. Bu kamu bize hizmet eden bir kurum. Bu kurumda görev yapan şahıslar. Sayın valimiz bu konulara hassas. Yaklaşık maliyetteki tutarsızlıklar incelendiğinde benim söylediklerimin hepsi çıkacak. 
Yaklaşık maliyette kanun diyor ki sen ankraj delikleri kaç tane 6 bin tane, 6 bina tanenin parası müteahhitte ödenmesi gerekiyor. Neden? İlerde itiraz olumsuz imalat, Niteliksiz imalat olmaması açısından. Yoksa müteahhit anahtar teslimi olduğu için aldığı fiyata yapmak zorunda o ayrı. O bizim sorumluluğumuz. Öbürünün sorumluluğu metrajını, bütün projeye göre noksansız çıkarmak zorunda. Onlar görevi su istimal ediyor. Bu göz ardı edilen bişi. Bu yaklaşık maliyet istismarı burada daha üst düzeyde. 
Bundan sonra yargının, kamuoyunun müdahale etmesi gereken bir konu.  Hatta bu konun finalde ben benim firmam, yaptığım işler ve bu işi yapan iç içe geçen bu sarmalın içindeki herkesin mal varlıkları araştırılsın. Kısacası mezarlık üzerinden pazarlık yapılmasını müsaade etmeyeceğim. 
Eğitim alanları ayrıca öğrencilerin yaşadığı yoğun bir alan değil. Deprem zamanlarında insanların toplanma yeri. Hastane ve okul binalarında toplanılıyor. Bu binaların projeleri nitelikli olmazsa biz neye güveneceğiz. İşin finali güzel zaten. Bu projeye imza atan, ihaleye çıkaran, nemalanan, götüren, çalan unutulur çünkü kanunen sorumlukları yok. Kim hırsız, namussuz müteahhit. Kim hırsızsa çıkın ortaya. Bu bir başlangıç yapılan projeleri müdahale yapılacağı gibi bundan sonrası düzeltiler diye düşünüyorum“ dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.