Siyasi partilerden referandum yorumu

 16 Nisan referandumuna günler kala Balıkesir'deki siyasi parti il başkanları Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi hakkında görüşlerini açıkladılar. AK Parti Balıkesir İl Başkanı Av. Hasan Demiraslan, 16 Nisan Anayasa oylamasında Balıkesir'de, Türkiye geneli oylardan daha fazla 'Evet' çıkacağına inandığını ifade etti.

  Anayasa değişiklik sistemi ile vesayetin ortadan kalkacağını söyleyen AK Parti Balıkesir İl Başkanı Hasan Demiraslan, "Ülkemizi, memleketimizi, vatanımızı ve  bayrağımızı sevdiğimiz için evet oyu kullanacağız. Bu Anayasa değişikliği ile artık vesayet sistemi ortadan kalkacak. Ülke yönetilmesi gerektiği gibi yönetilecek. Çift başlılık kalkacak, koalisyonlar kalkacak. Güçlü Türkiye olacak. Güçlü yürütme, güçlü yasama, güçlü yargı olacak. Erkler tamamen güçlenecek ve birbirinden ayrılarak bağımsız hale gelecek" dedi.
Yeni Anayasa sistemini sürücü kurslarındaki arabalara benzettiğini söyleyen ve örneklerle anlatan Demiraslan, "Bu sistem dışarıdan baktığınız zaman normal araba gibi görülür. İçine girdiğiniz zaman çift kullanım görürsünüz. Bu sistemde sağda oturan kişi sürücüye müdahale edebilir. Bunun için sağ taraftaki mekanizmayı sökmek gerekiyor. Arabayı iki kişi sürerse kaza olma ihtimali daha fazla. Biz tek sürücülü bir sistem istiyoruz. Sözün beraber konuşulabilmesi, tartışılabilmesi ve kararı tek kişinin vermesi daha sağlıklı olacakır" dedi.
  AK Parti Balıkesir teşkilatının referanduma hazır olduğunu söyleyen Demiraslan, "Biz teşkilatlarımıza güveniyoruz. 24 saat neredeyse uyumadan çalışıyoruz. Kuva-yi Milliye şehrinin çocukları olarak evet için seferberlik ilan etmiş bulunuyoruz. Balıkesir'in bu meseleye sahip çıkacağına inanıyoruz. 16 Nisan'da Kuva-yi Milliye şehrinin kahraman evlatlarının anayasa oylamasında Türkiye genelinin üstünde 'Evet' oyu vereceklerine inanıyorum" dedi.
  16 Nisan yapılacak olan Anayasa oylamasında CHP'nin, referandumda hayır deme kararı aldıklarını söyleyen CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki ise yeni Anayasa değişikliği ile Türkiye'deki birlik ve bütünlüğün bozulacağını ifade etti.
  Anayasa değişikliğinin Türkiye’ye zenginlik, huzur ve ekonomik iyileştirme getirmeyeceğini söyleyen CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, "Anayasa değişikliği terörü ortadan kaldırmıyor, fakirliği ortadan kaldırmıyor. Birlik ve beraberliği getirmiyor. Tam tersine bu anayasa değişikliği var olan birlik ve bütünlüğümüzü bozuyor. Onun için biz anayasanın değişmesine ve bu rejim değişikliğine baştan hayır diyoruz ve karşıyız" dedi.
  Hayır kampanyasına başladıklarını ve 20 ilçenin her mahalle ve köyünde çalıştıklarını söyleyen Biçki, "Bu saha çalışmasında hedef kitlemiz elbetteki kafası karışık ve bu konuda kararsız olan, bu Anayasa değişikliğinin ne getireceğini bilmeyen halkımız olacak. Anayasa değişikliği ile getirilmek istenen rejim değişikliği ile Türkiye’nin hangi tehlikelere varacağını anlatacağız. Şu anda kararsız yüzde 20’lik bir kitle var. Hedef kitlemiz bu kararsızlar olacak. Bu yapılacak anayasa referandumu ülke meselesi, bayrak meselesi, vatan meselesi ve demokrasi meselesidir. Ülkenin tek adam ile yönetilmesinin sakıncalarını vatandaşlarımıza anlatacağız" dedi.
Milliyetçi Hareket Partisi 
MHP Balıkesir İl Başkanı N.Argun Atıcı ise 16 Nisan tarihinde yapılacak olan referandum oylamasında parti olarak yeni Anayasaya "Evet" oyu vereceklerini açıkladı.
  Atıcı, "Başkanlığa değil, Cumhurbaşkanı hükümet sistemine evet diyoruz" diyerek şu görüşlere yer verdi: "Biz vatanımızın birlik ve beraberliği için Evet diyoruz. Biz Türk ve Türkiye Düşmanlarının bozgunu için Evet diyoruz. Devlet, millet ve Cumhuriyet için evet diyoruz. Türkiye’nin diriliş ve toparlanması için evet diyoruz. MHP olarak şahsa değil, sistemin bakiliğine evet diyoruz” 
Yeni Anayasa değişikliği ile Yasama ve kanun yapma yetkisinin TBMM’de, Yürütmenin ise  Cumhurbaşkanın da olacağını ifade eden Atıcı, "Yargıda ise yürütme bağımsız ve tarafsız Türk Mahkemelerinde olacaktır. Vatanın bekası için Anayasa değişikliği referandumun da MHP’nin oyu evet olacaktır" şeklinde konuştu.
Saadet Partisi
  Saadet Partisi Balıkesir İl Başkanı Ahmet Balaban ise Başkanlık Sistemine karşı olmamalarına rağmen, Anayasa oylaması için getirilen 18. Maddeye karşı olduklarını belirterek,  'Hayır' oyu kullanacaklarını açıkladı.
  Balaban açıklamalarının devamında, “Anayasa değişikliği gündeme geldiğinden bu yana bizler Saadet Partisi olarak bu konuyu gündemimize aldık. Gerek sivil toplum kuruluşları, gerek kanaat önderleri ve gerekse İl başkanları arasında geniş katılımlı çalıştay gerçekleştirdik. Bununla ilgili çeşitli yerlerden görüşler, beyanatlar aldık. Bu konu ile ilgili Genel Başkanımız en son olarak bir açıklama yaptı. Saadet Partisi Başkanlık sistemine karşı değil. Saadet Partisi öngörülen 18. Maddeye karşı. Bütün bu 18 madde ayrılıklar ilkesine karşı olduğu için. Herbiri birbirinin üstünde olamaz. Üç erk vardır. Yasama, yürütme ve Yargı. Bunlar birbirinin üstünde olamaz diyoruz” şeklinde konuştu.
  Balaban referandumda evet diyenlerin bölücü evet, hayır kutuşlaşmasına karşı olduklarını da belirterek, "Evet diyenler bölücü olmadığı gibi, hayır diyenler de vatan haini değildir" şeklinde sözlerini sonlandırdı.
  Büyük Birlik Partisi
BBP Balıkesir İl Başkanı Ahmet Cemil Aydoğan, Devletin ve milletin bekası için 'Evet' diyeceklerini açıkladı.
  Büyük Birlik Partisi'nin vermiş olduğu kararın arkasında duracaklarını ve 16 Nisan referandumunda 'Evet' oyu kullanacaklarını söyleyen Aydoğan, "Büyük Birlik Partisi kuruluş mayasından, kurucu liderinden ve kurulduğu günden bugüne varlığı ve faaliyetleri ile hatta aldığı her nefeste devletin bekasının yanında olan, vatan, millet, din ve Devleti  siyasi varlığının gerekçesi olarak gören büyük ve köklü bir siyasi harekettir.  16 Nisan’da milletimizin yüksek tercihine sunulacak olan Hükümet Sistemi Değişikliği teklifini de bu çerçevede değerlendirmekteyiz" dedi.
  Aydoğan açıklamalarının devamında şunları söyledi: "Devletin ve milletin bekası, istikbali ve istiklali söz konusu olduğunu gördüğünde Büyük Birlik Partisi ve onun idealist kadroları hiçbir siyasi ikbal düşünmeden devletin ve milletin yanında durur. Bunun için evet demeye karar vermiş bulunuyoruz. Büyük Birlik Partisi Balıkesir İl Teşkilatı olarak, partimizin istişare sonuçlarını değerlendirmek suretiyle almış olduğu bu kararın arkasında sonuna kadar duracağız"
  Demokrat Parti
  Demokrat Parti  Balıkesir İl Başkanı Tamer Alver ise parti olarak 'Hayır' oyu vereceklerini açıkladı.
  Balıkesir'de ilçe ve mahalleleri gezerek vatandaşların hayır oyu vermeleri için çalışacaklarını ifade eden Alver, "Neden Hayır diyoruz. Tek adam sistemine karşı olduğumuzu için, Demokratik parlamenter sistemin yanında olduğumuz için hayır diyoruz. Cumhuriyet için hayır diyoruz. Demokrat Parti 1946 yılından beri var olan parti ve parlamenter sistemden yanadır. Adnan Menderes ve demokrasi şehitlerimiz bu uğurda şehit olmuşlardır. İdam edilmişlerdir. Bunun bir daha yaşanmaması için, tek adam iktidarına karşıyız. Parlamenter sisteminin devamı için hayır diyoruz. Balıkesir’de referandum oylamasında yüzde 60 civarında hayır oyu çıkacağına inanıyorum. Sadece Balıkesir’de değil, Tüm Türkiye’de Hayır oyu çıkacağına inanıyorum" dedi.

Anahtar Kelimeler:
Balıkesir Referandum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.