TEV 49 yaşında

Türk Eğitim Vakfı (TEV)Balıkesir Şubesi, vakfın kuruluşunun 49.yılını Elit Park’ta düzenlediği etkinlikle kutladı. Açılışta konuşan TEV Balıkesir Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Jale Bayraktar, 1985 yılından bu yana bağışçıların bağışların Türk Eğitim Vakfı’na ulaştırmaya çalıştığını söyledi.

BAYRAKTAR: “DAHA ÇOK BURS VERMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

2014 yılında şubede bir yapısal değişiklik olduğunu ve şubeye tahsis edilen araçla artık Çanakkale’ye kadar mutlu gün ve cenazeler için yapılan çelenk bağışları iletmeye devam ettiklerini belirten Bayraktar, daha çok öğrencinin burs alması için gayret ettiklerini ifade etti ve şöyle konuştu: “Bizler son 12 yılda 5 vasiyet bağışı aldık. Artık etkinliklerimizle değil aldığımız vasiyet bağışlarıyla, gerek kurumsal gerek kişisel kimselerle yaptığımız burs protokolleriyle daha çok Balıkesirli’nin, daha çok Balıkesir Üniversitesi’nden öğrencinin burs almasına katkı veriyoruz. Faaliyetlerimize verdiğiniz bu desteklerle 2008 yılında kurduğumuz Kadınlar Kolu Burs Fonu ile de her yıl 2 üniversite öğrencisi sizlerin adına Kadınlar Kolu Fonu’ndan burs almaktadır. Vakfımıza yapmış bağışlar, etkinliklerimize verdiğiniz desteklerle biz bu bursiyer sayısını artıyoruz ancak bursiyelerimize sadece burs vermekle kalmıyoruz. Son 2 yılda Eğitim Burslar Müdürlüğümüz’ün yaptığı yeniliklerle kurduğumuz TEV Akademi’de gençlerimize gönderdiğimiz maillerle onların kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak eğitim seminerleri almalarına destek veriyoruz.”

“ESKİ TEV’LİLER MENTÖRLÜK YAPIYOR”

TEV bünyesinde bu yıl oluşturulan mentöring projesi kapsamında çeşitli kurumlarda çalışan ve TEV bursuyla okuyanların mentörlük yaptığını açıklayan Bayraktar, “49 yıllık bir vakfın 223 bin 600 civarında eski bursiyeri var. Bugünkü bursiyerlerimizin 223 bin civarında mentörü, kendilerine destek olacakları ağabeyleri ablaları var. Onun için bursiyerlerimiz çok şanslı. Bu yıl oluşturduğumuz mentöring projesiyle de bursiyelerimize çeşitli kurumlarda, çok iyi yerlerde çalışan eski TEV bursiyerleri mentörlük yapıyor. Sizler sadece bizlerin faaliyetlerine destek vermekle kalmıyorsunuz, bazı STK’lardaki arkadaşlarımızın desteğiyle bizler onların faaliyetlerinde de yer alıyoruz” dedi.

GÜNAY: “BALIKESİR’İN ÇALIŞMALARI TAKDİR TOPLUYOR”

49.yılı kutlanan vakıf için Balıkesir’in öneminin giderek arttığına dikkat çeken TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, önem kazanmasının nedeninin ise çeşitlilik olduğunu söyledi. Günay sözlerini şöyle sürdürdü: “Yani vakfa verilen desteklerin farklı farklı kaynaklarla çeşitlenmesi ve daha büyük kitlelere ulaşabilmemiz. Balıkesir, TEV Yönetimi tarafından takdirle izlenen bir il oldu. Balıkesir küçük bir şube olmasına rağmen çok aktif.”

“ÖNCELİKLİ HEDEF KAYNAK GELİŞTİRMEK”

TEV’in öncelikli hedeflerinden birisinin kaynak geliştirmek olduğunu belirten TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, bu sayede her geçen sene daha fazla öğrenciye burs verebileceklerini söyledi. Bayraktar, “Vakfımızın öncelikli hedeflerinden biri kaynak geliştirmek. Çünkü kaynak geliştirdiğimiz kadar ihtiyacı olan, başarılı öğrencilerimize eğitim sunabiliyoruz. Her burs komisyonu seçimlerine TEV’den bir yönetici katılır.  Seçimlerden sonra vakfa döndüklerinde hep aynı şeyi duyuyoruz. ‘Bir mutluluk duyamıyoruz. Burs verecek öğrenci gördük ama çok fazla ihtiyacı olan öğrenci de gördük. 3-5 kişiye burs vereceğimiz için mutlu olmuyoruz geride kalan öğrencilere burs veremediğimiz için üzülüyoruz’ diyorlar. Bir anca önce kaynaklarımızı daha fazla geliştirmeliyiz. Her sene daha fazla öğrenciye burs vermeye çalışmalıyız. İhtiyacı olan her öğrenci maddi manevi destek bulabilmeli. Bizim hayalimiz bu” diye konuştu.

“NAKİT KAYNAKLARDAN YÜZDE 20 ARTIŞ ELDE ETTİK”

Vakıf genelinde 2015 yılında nakit kaynaklardan yüzde 20 artış elde ettiklerini aktaran Günay, bunun ciddi bir artış olduğunu ifade ve şöyle sürdürdü: “İkincisi hibe ve vasiyet bağışçılarımız. En kıymetli kaynak bizim için. 42 yeni hibe ve vasiyet bağışçımız vakfımıza katıldı. Diğer bir kaynağımız burs fonları ve burs protokolleri. Bu kaynaklarla 2 şekilde öğrenci okutabilirsiniz. Birincisi fon kurmak. Fona bağış yaptıktan sonra fonun geliri ile öğrenci okutabilirsiniz. İkincisi de burs protokolleri dediğimiz belli tanımlamalar yaparak, ‘Ben bir kız ve üniversite öğrencisi okutmak istiyorum’ şeklinde. Burs protokolleri sayesinde 2015 yılında vakıf genelinde 700 yeni protokol yapıldı. Bu sayıyı birkaç ay içerisinde 1000’e çıkarma hedefimiz var.”

“KAYNAKLARI DOĞRU YÖNETMEK ÇOK ÖNEMLİ”

Kaynaklarımızı geliştirmekle beraber en iyi şekilde yönetmenin de hedefler arasında yer aldığını belirten Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çünkü vakfımız genel saygınlığı ve güvenilirliği çerçevesinde hibe ve vasiyet bağışlarıyla nakit ve gayrimenkul bağışları alıyor. Bunların yönetimi de bizim için çok önemli. En iyi şekilde yönetip en iyi şekilde nemalandırmak istiyoruz. Vakfın nakit değerlerinde bugün bazında yüzde 13.3’lük gelir elde edildi. Aynı şekilde kira gelirlerinde de ciddi bir artış oldu. TEV, bağışçılarının şartlı burs protokolleri dışında şartlı bağış protokolleriyle de çalışıyor. Şartlı bağışlarımızın en büyük ürünlerinden biri de Milli Eğitim’e kazandırdığımız eğitim kurumları. 2015 yılı içinde 2 yeni eğitim kurumunu Milli Eğitim’in hizmetine verdik. Birincisi Bursa’daydı. Bursa’da bir Sağlık Meslek Lisesi açılışı yaptık. Diğer bir okulu da Ekim ayında İstanbul’da hayata geçirdik. Üçüncü eğitim kurumumuz ise vakfın yönettiği Ankara Kız Yurdu. Vakfımız son 4 yılda stratejik hedefler doğrultusunda kız yurtları açıyor. Bunun neden başarılı kızlarımız maalesef iki nedenle biri ihtiyaç diğeri ise büyükşehirlerde ailenin çekincesi nedeniyle o üniversiteleri yazmayıp kendi ilindeki üniversiteleri yazıyor ve daha mütevazi bir eğitim alıyor. Bu nedenle büyükşehirlerdeki üniversitelerde kız yurtları açmaya başladık. İzmir’de bir, Trabzon’da 2, Ankara’da 1 kız yurdunun açılışı yaptık ve kız yurdu bursları veriyoruz.”

Yapılan konuşmalarına ardından TEV burslarıyla okuyan ve üstün başarı gösteren Balıkesir Üniversitesi NEF İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Yasin Avcı ile NEF Sınıf Öğretmenliği Bölümü Öğrencisi Goncagül Kaya’ya sertifikaları verildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.