EKPSS kura müracaatları, başladı

 Birçok engellinin istihdam şansı olduğunu belirten Ekinci şunları söyledi:

“Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmak isteyen engelli vatandaşlarımız Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) 24 Nisan 2016 tarihinde girmişlerdir. Şimdi ise önümüzdeki sürecin adı kura işlemleridir. Engelli vatandaşlarımızın sınav haricinde sadece kuraya katılıp kura sonucunda da engelli memur olarak istihdam edilebilme şansları bulunmaktadır. 24 Nisan 2016 tarihinde sınava orta öğretim, ön lisans ve lisans mezunları katılmışlar idi. Şimdi ise yapılacak olan kuraya ilkokul, ortaokul, ilköğretim, özel eğitim iş uygulama merkezleri veya okulu mezunları yada bu okullardan yerleştirme işlemlerinin son başvuru tarihi itibari ile mezun olabilecek olan engelli adaylar başvuru yapabileceklerdir. 24 Nisan 2016 tarihinde sınava giren engelli memur adayları, tekrardan 2016 kura işlemlerine başvuramayacaklar, Kuraya başvuran adaylar atanabilmeleri için, tercih işlemlerinin son başvuru tarihi itibari ile ilgili okullarından mezun olmaları gerektiği, Kura ile yerleşmek isteyen adaylar kayıtlarını her bir dönem için bir kez alınacaktır. Daha sade bir anlatım ile; kuraya başvuran adaylar bir kez başvuru yapacaklar, tercih dönemlerinde tekrardan başvuru yapmayacaklardır”

KURA İÇİN BAŞVURU TARİHLERİ NEDİR?
Kuraya katılmak isteyen adaylar başvurularını 3 Mayıs - 16 Mayıs 2016 tarihleri arasında başvuru yapabileceğini belirten Ekinci,

“ Kuraya başvuran adaylar 03 Mayıs- 17 Mayıs 2016 tarihleri arasında 15 TL yatıracaklardır. Kura için son ücret ödeme tarihi 17 Mayıs 2016 Kuraya başvuru yapacak olan adaylar başvuru ücretlerini, Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı, Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı, Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı, Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler, Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığı ile yatırabilirler. Ayrıca, adayların başvuru ücretlerini alternatif olarak; ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ödemeler” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabileceklerini de bilmelerinde yarar bulunmaktadır” dedi.

Ekinci, kuraya kimlerin başvuramayacağı ise şu şekilde sıraladı, “2016 EKPSS için 24 Nisan 2016 tarihinde sınava giren kişiler, 65 yaşını dolduran engelli adaylar, 8 yaşını doldurmayanlar kuraya başvuramazlar. Kuraya katılmak isteyen adaylar, EKPSS Kılavuzu ile Aday Başvuru formuna başvuru süre tarihi olan 03 Mayıs 2016 - 16 Mayıs 2016 tarihler arasında ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı olan ve sistemde eğitim bilgileri ile kura için gereken engel grubu bilgisinde değişiklik bulunmayanlar, başvurularını ÖSYM’nin http://www.ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapabileceklerdir.

Adaylar, ÖSYM’nin internet sayfasında “Bireysel Başvuru” alanındaki açıklamalar doğrultusunda işlemlerini yaparak başvurularını süresi içinde tamamlayacak ve kura başvuru ücretini yatıracaklardır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru, başvuru süresinin son günü saat 23.59’da sona erecektir. Bunun dışındaki tüm adaylar, başvurularını bir başvuru merkezinden yapmak zorundadır”

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI İL MÜDÜRLÜKLERİNDEN ÖN KABUL VE TAAHHÜT BEYANI BELGESİNİN EDİNİLMESİ
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’nden ön kabul ve taahhüt beyanı edilmesi gerektiğini belirten Ekinci, ‘’Kuraya başvuracak adaylardan ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde KURA için gereken engel grubu bilgisi bulunmayan veya KURA engel grubu bilgisinde değişiklik olanlar öncelikle, 03 Mayıs- 16 Mayıs 2016 tarihleri arasında, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alan Aday Başvuru Formunun bir çıktısını edinerek dolduracaklar ve aşağıdaki belgelerle birlikte kendi adres ilinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne şahsen başvurarak ilgili görevliler ile görüşeceklerdir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden onaylı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini alan adaylar, ÖSYM başvuru merkezlerinin birinden başvuru işlemlerini şahsen yapacaklardır” dedi

Anahtar Kelimeler:
Ekpss
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.